Let's say there are two pizza restaurants in your neighborhood; Mona Lisa's Pizza and Alfredo's Pizza. They both have the same quality pizza and you like the way they both taste. Mona Lisa's charges $2.00 for a slice of cheese pizza and Alfredo's charges $2.50. It's only a fifty cent difference so no big deal, right?
![]() |
![]() |
You decide to eat at Mona Lisa's instead of Alfredo's. If you buy two slices from Mona Lisa's instead of Alfredo's once a week for the four years you are in high school how much money will you save? What could you buy with that money?
Think about how the money adds up over a period of time. Read on to learn more about comparison-shopping.